Квартараро победи за Големата награда на Италија, во сенка на смртта на 19-годишниот мотоциклист (ВИДЕО)

Фабио Квартараро беше најбрз во трката за Големата награда на Италија во Мото ГП класата. Трката во Италија не мина како што се посакуваше поради тажната вест од утрово за смртта на 19-годишниот Џејсон Дупасквје кој почина по синоќешната несреќа во квалификациите.

Французинот на моторот на Јамаха денеска беше доминантен. Долго него за време на трката го следеше Зарко, но се откажа во финишот па на крајот заврши на четвртото место.

Оливеира стигна до второто место, Мир на Сузуки го комплетираше подиумот. Потоа следат Баиндер, Милер, Еспаргаро, Виналес, Петручи, а Топ 10 ги комплетираше и Валентино Роси.

Квартараро со денешното прво место дополнително се зацврсти на водечката позиција во генералниот пласман со 105 бода од шест трки. Следат Зарко со 81 бод, како и Бањаија со 79 бода.

Се вчитува...