Лазаров со Нант „за влакно“ се спаси од Данкерк

Кире Лазаров со тимот на Нант славеше победа на домашен терен против Данкерк со 20-19 , во вториот натпревар од новата сезона во француската лига. За Нант ова е втора победа во домашниот шампионат во првите два натпревари.

Актуелниот свропски вицешампион наиде на силен отпор и во текот на целиот натпревар тешко се справуваше со Данкерк. Гостите на полувремето имаа гол предност (9-10) и држеа ист ритам и во поголемиот дел од второто полувреме. Решавачката предност Нант ја направи на десетина минути пред крај кога реализира четири гола во серија и поведе со 19-15.

Данкерк во финишот одново се врати во игра намалувајќи на 20-19. Но, налетот на гостите го сопре Арно Сифер и со две врзани одбрани ја спаси победата на Нант.

Лазаров го заврши натпреварот со два гола, а најефикасен беше повратникот во Нант, Валеро Ривера со седум погодоци.

Се вчитува...