ЛЕ: Јунајтед лесно со Партизан, Менхенгладбах во 95. минута славеше против Рома

Манчестер јунајтед лесно славеше против белградски Партизан со 3-0 во 4. коло од Групата Л од Лига Европа на тој начин веќе обезбедувајќи си сигурен пласман во следната рунда натпревари од второто по квалитет европско клупско натпреварување.

„Црвените ѓаволи“ победата против „црно-белите“ ја најавија со голот на Гринвуд во 22. минута, а Марсиал во 33. минута веќе зголеми на 2-0. Конечните 3-0 ги постави Рашфорд во 49. минута од средбата.

Рома ја чека тешка задача во битката за првите две места во Групата Ј откако загуби со 2-1 на гостувањето против Менхенгладбах. Победничкиот гол за Германците го постигна Турам во 95. минута.

Во вториот натпревар од оваа група турски Башакшехир славеше убедливо со 0-3 на гостувањето против Волфсбергер.