ЛЕ: Јунајтед лесно со Партизан, Менхенгладбах во 95. минута славеше против Рома

Манчестер јунајтед лесно славеше против белградски Партизан со 3-0 во 4. коло од Групата Л од Лига Европа на тој начин веќе обезбедувајќи си сигурен пласман во следната рунда натпревари од второто по квалитет европско клупско натпреварување.

„Црвените ѓаволи“ победата против „црно-белите“ ја најавија со голот на Гринвуд во 22. минута, а Марсиал во 33. минута веќе зголеми на 2-0. Конечните 3-0 ги постави Рашфорд во 49. минута од средбата.Рома ја чека тешка задача во битката за првите две места во Групата Ј откако загуби со 2-1 на гостувањето против Менхенгладбах. Победничкиот гол за Германците го постигна Турам во 95. минута.

Во вториот натпревар од оваа група турски Башакшехир славеше убедливо со 0-3 на гостувањето против Волфсбергер.

ЛИГА ЕВРОПА – 4. КОЛО

ГРУПА Г

Феенорд – Јанг Бојс 1-1

Глазгов Р. – Порто 2-0

ГРУПА Х

Еспањол – Лудогорец 6-0

Ференцварош – ЦСКА Москва 0-0

ГРУПА И

Волфсбург – Гент 1-3

Александрија – Ст. Етјен 2-2

ГРУПА Ј

Менхенгладбах – Рома 2-1

Волфсбургер – Башакшехир 0-3

ГРУПА К

Вулверхемтон – Слован 1-0

Брага – Бешикташ 3-1

ГРУПА Л

Манчестер ј. – Партизан 3-0

Астана – АЗ Алкмар 0-5

Се вчитува...