ЛИГА ЕВРОПА: Вест Хем го реши Олимпијакос, Аталанта го победи Штурм за следна фаза

Вест Хем и Фрајбург веќе со огромна сигурност си обезбедија место од Групата А во следната фаза од Лигата на Европа откако во 4. коло триумфираа против Олимпијакос односно ТСЦ Бачка Топола.

Вест Хем запиша повеќе од важна победа против грчки Олимпијакос триумфирајќи со 1-0. Стрелец на победничкиот гол за Англичаните беше Пакета во 72. минута од натпреварот.

И Аталанта веќе е во следна фаза на натпреварувањето, на две кола до крајот на групната фаза, откако го победи Штурм со 1-0. Стрелец на голот за Италијанците беше Џимшити во 50. минута

ЛИГА ЕВРОПА – 4. КОЛО

ГРУПА А

Фрајбург – ТСЦ Бачка Топола 5-0

Вест Хем – Олимпијакос 1-0

ГРУПА Б

Ајакс – Брајтон 0-2

АЕК – Марсеј 0-2

ГРУПА Ц

Глазгов Ренџерс – Спарта Прага 2-1

Бетис – Арис Лимасол 4-1

ГРУПА Д

Аталанта – Штурм 1-0

Спортинг Лисабон – Раков 2-1

ГРУПА Х

Карабах – Баер Леверкузен 0-1

Хакен – Молде 1-3

Се вчитува...