ЛИГА НА НАЦИИ: Србија подобра од Ц. Гора во балканското дерби, Португалија ја реши Полска

Србија го доби балканското дерби против Црна Гора со 0-2 на гостувањето во Подгорица во рамките на Групата 4 од Лигата Ц во УЕФА Лигата на нации.

Во битката за првото место во групата Србите сосема заслужено стигнаа до триумфот кој го најавија уште во првото полувреме со голот од пенал на Митровиќ.

Во вториот дел Црна Гора имаше неколку обиди за израмнување, но откако не ги искористи на крајот следеше казната и со вториот гол на Митровиќ во 81. минута, Србија заокружи триумф од 0-2.

Во Лигата А, Португалија славеше на гостувањето против Полска со 2-3. Пјатек во 18. минута ги доведе Полјаците во водство, а потоа следеа три погодоци на гостите 1-3. Блашчиковски единствено во 77. минута успеа да ублажи за конечни 2-3.