Ливерпул се врати на победите: Салах од пенал за триумф над Брајтон (ВИДЕО)

По поразот од Манчестер сити во претходното коло, Ливерпул повторно се врати на победите во Премиерлигата славејќи со 0-1 на гостувањето против Брајтон во 22. коло.

Креатор на трите бода за „црвените“ беше Мохамед Салах со погодокот од пенал во 50. минута од натпреварот…

Овој триумф за Ливерпул значи повторно предност од седум бода во однос на второпласираниот Манчестер сити, иако „граѓаните“ се и со натпревар помалку, оној во понеделник против Вулверхемптон.

РЕЗУЛТАТИ – 22. КОЛО

Вест Хем – Арсенал 1-0

Брајтон – Ливерпул 0-1

Барнли – Фулам 2-1

Кардиф – Хадерсфилд 0-0

Кристал Палас – Ватфорд 1-2

Лестер – Саутемптон 1-2

Челси – Њукасл (18:30 ч.)

 

Се вчитува...