Лофтус – Чик блесна за Челси, Бобан Николов го освои Солун

Англискиот премиерлигаш Челси ја оствари и третата победа во Лигата на Европа, совладувајќи го Бате Борисов на „Стемфорд бриџ“ со 3-1. Во отсуство на повредениот Азар, младиот Рубен Лофтус – Чик беше стрелец на хет – трик за „сините“ од Лондон. Единствениот гол за белорускиот состав го постигна Риос во 80.минута.

Бобан Николов и Види го освоија Солун. Унгарскиот тим славеше со 0-2 против ПАОК, а македонскиот репрезентативец влезе во игра во 79.минута од средбата. Хушти и Стопира беа стрелци на головите за Види во првото полувреме од мечот.

Убедлив триумф оствари Севилја, декласирајќи го Акхисарспор со 6-0. Меса, Сарабија, Мјуриел, Промес и Меркадо стрелаа во мрежата на гостите, а автогол си постигна Лукач. Лацио со 1-3 го совлада Олимпик Марсеј на гости, а Вилјареал со 5-0 го победи тимот на Рапид Виена.