ЛШ: Прв пораз на Алборг, Киелце му зеде мерка на ПСЖ

Перфектниот старт на Алборг во Лигата на Шампионите беше запрен со првиот овосезонски пораз на данскиот гигант, кој загуби на гостувањето против Пик Сегед со резултат 34-27.

Мечот во Унгарија беше израмнет до 11-11, кога домашниот тим успеа да се одлепи и на одмор да замине со предност од четири гола (20-16). Хансен и компанија дојдоа на само еден гол разлика на стартот од второто полувреме (22-21), но Пик Сегед влезе во нова серија, резултатски се одлепи и заслужено стигна до победата со убедливи седум гола разлика (34-27). Марио Шоштариќ со девет постигнати гола беше клучна фигура во победничкиот тим, додека прв стрелец на Алборг беше Хансен со шест гола, но и исто толку промашувања.

Киелце славеше на домашен терен над ПСЖ со 30-29 во дерби дуелот од ова коло во Лигата на Шампионите. Полскиот првак имаше предност во речиси целиот натпревар, во финишот водеше со 30-26, гостите од Париз успеаја да постигнат три гола во низа, но немаа доволно време за целосен камбек во натпреварот.

Шичко со осум и Карачиќ и Морито со по шест гола беа најдобри поединци во редовите на Киелце, додека во тимот на Раул Гонзалес се истакна полскиот пивот Сипжак со седум погодоци.

Се вчитува...