Луда трка во Австрија – Биндер сензационален победник

Германецот Брет Биндер е победник на лудата трка на патеката Спилберг во Австрија. Се беше добро до пет круга до крајот кога почна дождот и настана хаос.

На пет круга до крајот водечките Маркез, Квартараро, Бањаја и Мартин касно влегоа во пит-стоп да ги сменат моторите откако почна дожд, а тоа најдобро го искористи Бред Биндер кој единствен одлучи да не го промени моторот и на крајот стигна до триумф.

Второто место му припадна на Франциско Бањаја, додека трет заврши младиот Хорхе Мартин. По излегувањет од пит стоп Маркез доживеа пад и на крајот го освои само 15 место.

В0 генералниот пласман Фабио Квартараро останува прв пред Франциско Бањаја.

Се вчитува...