Македонија е домаќин на ЕХФ-шампионат за кадети, познати и групите

Македонија ќе биде домаќин на уште еден ЕХФ шампионат, откако РФМ благодарение на претходните успешни организации ја доби улогата на домаќин и на шампионатот за кадети до 18 години што ќе се одржи следното лето во Скопје.

ЕХФ денеска потврди дека нашиот национален тим ќе биде домаќин, воедно и беше извршена ждрепка, со која Македонија се најде во групата А заедно со селекциите на Полска, Естонија и Грција. Во групата Б ќе се натпреваруваат Швајцарија, Украина, Грузија и БиХ.

Младинската репрезентација за ракометари до 20 години ќе учествува на ЕХФ шампионатот во Летонија, каде ќе се најдат во група со Белорусија, Луксембург, Косово и Бугарија.

Се вчитува...