Македонија со пораз го отвори ракометниот мундијал

Кадетската ракометна репрезентација на Македонија со пораз го отвори ракометниот мундијал што се одржува во нашата земја. Селекцијата на Данило Брестовац имаше неизвесен дуел против Аргентина и загуби (20-23). Последниот квартал беше кобен за нашиот состав.

Во овој период Аргентинците направија пресврт иако беа во негатива и од пет гола. Во неизвесната завршница, на две минути пред крајот, Серафимов пропушти и прилика за израмнување на 21-21, по што аргентинскиот тим поведе и со два гола и потоа дојде и до конечните 23-20.

Дури пред крајот на воведното полувреме, македонската репрезентација успеа да се одлепи на дотогаш максималните четири гола предност. Нашиот тим побегна на три дистанца во 10-та минута (6-3), но Аргентинците се вратија експресно и израмнија на 6-6. Потоа дури во 22 минута, избраниците на Брестовац успеаја повторно да дојдат до три гола предност (9-6), а пред крајот на полувремето и на највисоките 11-7 и 13-9 кои беа и конечни на паузата.

Ненад Костески со шест гола беше прв стрелец во нашиот национален тим, Мартин Серафимов постигна четири гола.

Утре за нашата репрезентација ќе биде слободен ден, а в четврток во дуелот од второто коло ќе се соочи со репрезентацијата на Нигерија.

Во нашата група Ц, стартни победи забележаа и Бахреин кој со 36-28 го победи нашиот лседен противник Нигерија, како и Данска која со 30-23 славеше во мечот со Јапонија.

 

Се вчитува...