Македонската кик-бокс селекција со 31 медал од „Балканс бест фајтерс 2020“, КБК Шампион од Скопје – најдобар клуб

Кикбокс Маитаи федерација на Македонија оваа година како дел од планираните натпреварувања предвидени во годишниот календар на активности на КМФМ за 2020 година, учествуваше со репрезентација составена од претставници и натпреварувачи од 11 кик-бокс клубови на 5. Клупски кик-бокс натпревар „BALKANS BEST FIGHTERS“ што се одржа изминативе денови во Јагодина, Србија.

На овој традиционален клупски кикбокс настан учествуваа вкупно 361 натпреварувачи од 60 клубови од седум држави од Европа. Нашата репрезентацијата беше составена од вкупно 38 натпреварувачи, 22 тренери, двајца судија и 10 официјални лица од 11 кикбокс клубови членови на КМФМ и од овој натпревар се врати со освоени вкупно 31 медали (9 златни, 7 сребрени и 15 бронзени).

Најуспешен македонски клуб беше КБК ШАМПИОН од Скопје предводен од тренерот Дејан Митровски – Урко со освоени вкупно 9 медали од кои 3 златни, 2 сребрени и 4 бронзени медали, а тренерот Дејан Митровски беше одликуван со Плакета за развој на кикбоксот од страна на организаторот г-дин Срџан Радуловиќ.

Учеството на овој меѓународен клупски натпревар е од исклучителна важност за нашата репрезентација, бидејќи истиот претставува настан од широки размери и можност за што поголема афирмација на македонскиот кикбоксот како спорт, можност за што повеќе натпревари како можност за натпреварување и стекнување со искуство пред настап на идните европски и светски првенства, особено прв натревар и враќање на сцена на кик-бокс натпреварувањата во оваа корона-пандемија.

ОСВОЕНИ МЕДАЛИ:

• КБК ШАМПИОН – Скопје – тренер Дејан Митровски – Урко, освои вкупно 9 медали = 3 златни, 2 сребрени и 4 бронзени медали, а тренерот Дејан Митровски беше одликуван со Плакета за
    развој на кикбоксот од страна на организаторот г-дин Срџан Радуловиќ. Бобан Илиовски е
    прогласен за најдобар борец на турнирот во ринг.