Максимовиќ реален, контра неговиот селектор: Чуден меч, на крајот се спасувавме!

ЕКИПА во Гдиња,

Владимир Булатовиќ, Никола Ѓуровски, Игор Паневски

Фудбалерот од средниот ред на Валенсија, Немања Максимовиќ реален по синоќешниот натпревар меѓу Србија и Македонија на ЕП во Полска кој заврши без победник, 2-2.

Наспроти неговиот селектор Ненад Лалатовиќ кој истакна дека неговата селекција доминирала, а само поради чудното судење и среќата не успеала да слави, Максимовиќ вината ја побара во своите редови…

„Сами сме виновни за тоа што ни се случи. Не одигравме на ниво во поголемиот дел од мечот, а и покрај тоа создадовме шанси во првото полувреме кои не ги искористивме. Потоа примивме гол од пенал и еден еврогол и сето тоа не чинеше“ – ни изјави Максимовиќ по мечот и дополни:

„Не знам, ова беше чуден натпревар. Можевме да загубиме, на крајот се спасувавме, а можевме и да победиме по оној директ. Во еден момент во второто полувреме тотално се изгубивме, и тогаш и Македонија можеше да даде уште некој гол. На крајот, ми се чини дека се заврши реално резултатски“.

Се вчитува...