Маркез добива силна конкуренција во Хонда

Шампионот во Мото ГП од 2020 година, Жоан Мир од следната сезона ќе биде совозач на Марк Маркез во Хонда, потврдија од јапонскиот тим.

Бидејќи Сузуки од следната сезона повторно го напушта шампионатот, очекувано беше 24-годишникот да ја промени средината и од следната сезона да биде во друг тим. Хонда го искористи тоа и успеа да го доведе во своите редови.

Сезонава јапонскиот производител имаше голем број на проблеми поради повредата на Марк Маркез, а Пол Еспаргаро не вози на ниво кое би го задоволило првиот човек на тимот Алберт Пуиг.

Договорот со Мир е потпишан на две години.

 

Се вчитува...