Маркез не вози во Португалија, добил потрес на мозокот за време на тренинг

Шесткратниот светски шампион во Мото ГП Марк Маркез, ќе ја пропушти престојната трка во Португалија откако доби потрес на мозокот за време на тренинг.

Како што соопштуваат од неговата екипа Хонда, Маркез паднал и добил лесен потрес на мозокот, во текот на еден тренинг. На шпанскиот возач и после одморот му било лошо, па донесена е одлука да не учествува на неделната трка.

Маркез издвојуваше победа на последните две трки откако се опорави од повредата на рамото, поради која ги пропушти голем дел од трките минатата сезона.

Шпанецот победи на три трки во овогодишниот шампионат, а се наоѓа на шестото место во шампионатот на две трки пред крајот. Францускиот возач Фабио Квартараро ја освои титулата пред девет дена.

Се вчитува...