Митев МВП на ЕХФ шампионатот во Скопје

Репрезентативецот на ракометната репрезентација на Македонија, Марко Митев е избран за најкорисен ракометар на ЕХФ шампионатот кој се играше во Скопје. Покрај МВП наградата Митев е избран и за најдобар среден бек на турнирот, а во идеалниот тим од нашите ракометари се најде и левото крило Петар Атанасијевиќ.

Македонија во финалето загуби против Полска со 35-33 и на крајот го освои второто место.

 

 

МВП – МАРКО МИТЕВ – МАКЕДОНИЈА

ОЛ СТАР ТИМ:

ГОЛМАН – Јакуб Алај – Полска

ЛЕВО КРИЛО: ПЕТАР АТАНАСИЈЕВИЌ – МАКЕДОНИЈА

ЛЕВ БЕК: Константинос Коцијонис – Грција

СРЕДЕН БЕК: МАРКО МИТЕВ – МАКЕДОНИЈА

ДЕСЕН БЕК: Берин Кешо – БиХ

ДЕСНО КРИЛО: Филип Михалович – Полска

ПИВОТ: Жоел Вилеке – Швајцарија

Најдобар дефанзивец – Жоел Вилеке – Швајцарија

Се вчитува...