Младеновска МВП, дел од најдобриот тим и Дукоска и Јовановска

Женската кадетска репрезентација на Македонија го освои ЕХФ шампионатот во Литванија откако во финалето го совлада Исланд со 27-26. Покрај златото девојките го собраа и поголемиот дел од индивидуалните награди.

Ива Младеновска е избрана за најкорисна ракометарка на турнирот, а покрај неа дел од идеалниот тим се и десното крило Теодора Дукоска и Марија Јовановска која е избрана за најдобар голман.

Покрај титулата од шампионатот македонските ракометарки обезбедија пласман и на следното Европско првенство во оваа старосна категорија.

Се вчитува...