Младите ракометарки со храбра игра и голема борба до бод против силната Португалија

Македонската женска ракометна репрезентација до 20 години ремизираше со 28-28 против силната Португалија на Светското првенство кое се игра во нашиот главен град Скопје и тоа во натпревар во кој „црвено-жолтите“ можеа и да се радуваат на победа и покрај големите проблеми со повреди.

Португалките веа фаворитки на натпреварот, но нашите девојки покажаа храброст и борбеност со која го освоија првиот бод во втората фаза од натпреварувањето.

Македонија на самиот старт имаше предност од 4-2, но првото полувреме сепак го одбележа максимално изедначена игра и минимална предност за нашите девојки од 14-13 на полувремето.

Моментумот на Македонките продолжи и во второто полувреме за во еден момент и да ја имаме највисоката предност од четири голови (19-23), но финишот од средбата им припадна на Португалките кои во неизвесна завршница успеаја да стигнат до изедначување.

Сара Стефаноска со девет гола беше предводеничка на натпреварот, а неа ја следеше Борјана Коцева со пет постигнати гола. Голманката Матеја Чурлиновска имаше 17 одбрани.

Се вчитува...