„Моето враќање почнува сега“ – Дурент опериран, го чека долг и мачен пат (ФОТО)

Кевин Дурент го почнува тешкиот и долг процес на рехабилитација откако му беше направена операција на Ахоловата тетива која ја повреди за време на петтиот натпревар од финалната серија меѓу неговиот Голден Стејт и Троонто.

Тој правеше подолга пауза, пропушти девет едноподруго натпреври на неговиот итм во плеј-офот, но реши да игра на средбата која беше многу важна за „Вориорс“. Во втората четвртина ја заработи тешката повреда коај долго ќе го оддалечи од паркетот.

„Моето враќање почнува сега. Но се е во ред. Кошарката е мојата најголема љубов и сакав да играм таа ноќ затоа што тое е тоа што јас го работам. Ова ќе биде тешко патување, но подготвен сум за него. Знам дека моите браќа можат да го добијат шестиот натпревар“ – напиша меѓу другото Дурент во објавата на Инстаграм.

 

 

View this post on Instagram

 

What’s good everybody I wanted to update you all: I did rupture my Achilles. Surgery was today and it was a success, EASY MONEY My road back starts now! I got my family and my loved ones by my side and we truly appreciate all the messages and support people have sent our way. Like I said Monday, I’m hurting deeply, but I’m OK. Basketball is my biggest love and I wanted to be out there that night because that’s what I do. I wanted to help my teammates on our quest for the three peat. Its just the way things go in this game and I’m proud that I gave it all I physically could, and I’m proud my brothers got the W. It’s going to be a journey but I’m built for this. I’m a hooper I know my brothers can get this Game 6, and I will be cheering with dub nation while they do it.

A post shared by 35 (@easymoneysniper) on

Се вчитува...