Мотивиран Леброн за моќни Лејкерс, Милвоки „шефува“ на Исток (ВИДЕО)

Леброн Џејмс постигна 40 поени во победата на Лос Анџелес Лејкерс од 118-109 над Њу Орлеанс и го предводеше лидерот на Западната конференција до шестиот последовен тирумф што значи и вкупен биланс од 44-12 и сигурно прво место пред Денвер кој заостанува четири победи, а има и шест порази повеќе.

Леброн првпат сезонава додјде до 40 поени, помош во победата имаше од Ентони Дејвис кој уфрли 21 поен и од Дени Грин кој постигна 17 поени. Кај „пеликанс“, Брендон Инграм беше прв стрелец со 34 поени, Зајон Вилијамсон постигна 29 и ја продолжи трката со Кармело Ентони како најмлади игрчаи со врзана серија од 20 и повеќе поени. Сега и двјацата се на серија од девет средби со 20 плус поени.

Најдобриот тим во лигата, Милвоки дојде до 50-та победа во сезоната и тоа со тирумф над актуелнит првак и втротоласираниот тим на Исток, Торонто. „Тимот Јанис“ славеше со 97-108 на гостувањето во Канада. Торонто имаше и плус 12 на крајот од првото полувреме, но Милвоки со серија од 1-11 во третата четвртина направи пресврт во резултатот и забележа нов успех. Торонто има ефект од 42-16.

Кај Милвоки, Крис Мидлтон беше прв стрелец со 22 поени, Јанис Антетокумпо постигна 19. Со 22 поени дуелот за „репторс“ го заврши Паскал Сиакам, Фред ВанВилт додаде 14 поени.

НБА Резултати:

Индијана-Шарлот 119-108, Торонто-Милвоки 97-108, Чикаго-Оклахома 122-124, Денвер- Детроит 115-98, ЛА Лејкерс – Њу Орлеанс 118-109, Портланд-Бостон 106-118, Голден Стејт – Сакраменто 94-112

Се вчитува...