Мрме на провокацијата на Австријците за дефанзивна Македонија: „Ех, ако сега ви кажам како ќе играме утре…“

ЕКИПА во Букурешт,

Владимир Булатовиќ, Роберт Спасовски (ФОТО)

Австриските медиуми за време на видео-средбата со македонскиот селектор Игор Ангеловски во Букурешт некако основно фокусирани беа на начинот на кој утре ќе игра македонската репрезентација.

„Познато е дека Македонија игра дефанзивно, притоа чекајќи свои шанси преку контранапади со фаворитите. Така беше против Германија. Дали и утре Македонија ќе игра дефанзивно?“ – беше прашањето на колегата од австриски „Спорт1“.

Па, следеше одговор…

„Ех, ако сега тука ја отвориме темата како ќе играме на утрешниот натпревар…“ – низ смеа одговори Ангеловски, притоа дополнувајќи:

„Ако почнеме да разговараме за тоа, ќе треба да ви откријам точно како планираме да биде поставена нашата игра. А, тоа и самите знаете дека не е можно. Но, како и да е, дефинитивно не се согласувам дека имаме дефанзивна определба и доволен показател за тоа е што на пет натпревари оваа година, вклучувајќи ги и последните два тест-дуели, Македонија има постигнато 14 гола, што е речиси три гола по натпревар. Во секој случај, знаеме дека Австрија е навистина квалитетна селекција која максимално ја почитуваме и така ќе се однесуваме на терен, но без преценување и со верба во нашите квалитети“.

Се вчитува...