Мукаетов: Момците ’изгинаа’ на терен, секоја чест

Македонија ја оствари целта, се пласира во осминафиналето на мундијалот во Франција, а го избегна и домаќинот, кој е најголем фаворит за златниот медал. Во осминафиналната пресметка ќе вкрсти со Норвешка во Албервил, како третопласирана селекција по групната фаза во нашата група.

Се разбира, задоволството е присутно и кај претседателот на Ракометната федерација на Македонија, Живко Мукаетов.

„Сакам да им честитам на ракометарите, задоволни сме, момците ’изгинаа’ на терен, секоја чест. Целта е остварена, сега одиме во Албервил и се надевам дека во идентично издание, максимално борбено и со фанатична желба ќе истрчаат ракометарите и на осминафиналниот двобој“, изјави претседателот на РФМ.

Се вчитува...