На „Паркот на принцовите“ пристигнува најскапиот десен бек во историјата на фудбалот

Еден од најголемите летни трансфери влезе во завршна фаза. Бекот на Интер, Ашраф Хакими, тргна со авион за Париз, каде што денес и утре ќе има лекарски прегледи и ќе потпише договор со ПСЖ.

Одличниот Мароканец ќе стане најскапиот десен бек во историјата на фудбалот, откако ПСЖ се согласи да плати 68.000.000 евра фиксно и уште 3.000.000 евра преку лесно остварливи бонуси. Претходен рекордер беше Жоао Кансело, кој Јувентус му плати 65.000.000 евра на Манчестер Сити.

Иако Хакими беше еден од најдобрите играчи на шампионскиот тим минатата сезона и најдобар десен бек во лигата, Интер беше принуден да го жртвува поради финансиската криза во клубот предизвикана од лошата состојба во кинеската компанија Сунинг, која е сопственик на клубот. Некои од играчите на играта мораа да бидат продадени, а Интер на крајот пресече да биде Хакими за да ги задржи Лукаку и Лаутар Мартинез.

Што се однесува до Интер, клубот од Милао сега ќе бара поевтина замена за Хакими. Опции се Хектор Белерин од Арсенал, Дензел Дамфрис од ПСВ Ајндховен и Давиде Запакоста од Челси.

Се вчитува...