Најлоша четвртина во историјата на САД

Американските кошаркари играат катастрофално на почетокот на мечот против Србија, во разигрување за пласман од 5. до 8. место на Светското првенство во Кина. По првата четвртина САД постигна само 7 поени, што е најмалку во историјата на Светските шампионати на американскиот тим. Претходнио, најслаб учинок на Американците беше во 2010. година кога против Бразил во последната четвртина уфрлија 9 поени.

За разлика од нив Србите се покажаа дека кога не се под притисок играат одлично бидејќи постигнаа неверојатни 32. поени со реализација од 8/10 за три поени.

Се вчитува...