Навивачот кој влезе на терен во Доха пуштен на слобода

Човекот кој влезе на теренот со знаме со виножито и маица за поддршка на Иранките и Украина на натпреварот помеѓу Португалија и Уругвај на Светското првенство набрзо беше ослободен, објави Франс-прес.

Според локален извор, не биле преземени дополнителни дејствија против Италијанецот Марио Фери поради влегувањето на теренот во понеделникот. Инцидентот се случи во 52. минута од играта, а по околу 30 секунди беше соборен на земја од обезбедувањето, а потоа обезбедувањето го извади од теренот.

Фери е познат по неговите напади на теренот. За време на Светското првенство во Бразил 2014 година, тој истрча на теренот за време на натпреварот помеѓу Белгија и Соединетите Американски Држави облечен во маица на која пишуваше „Спасете ги децата од фавелата“ и „Циро животи“, во спомен на убиениот Навивач на Наполи.

Се вчитува...