НЕПРАВДА: Како на Салцбург му е украдено финале во ЛЕ! (ВИДЕО)

Сосема извесно многу ќе се зборува за голот со кој Марсеј замина во финалето од Лигата на Европа. Поточно, и тоа како ќе се зборува за ситуацијата која претходеше на погодокот и неоправдано досудениот корнер.

Во 116. минута, на изненадување на сите на „Ред Бул арената“, главниот судија досуди корнер за Французите иако беше очигледно дека последен со топката играше фудбалер на Марсеј. Па, потоа судиската неправда се претвори во вистинска трагедија откако по корнерот Роландо погоди за намалување на резултатот на 2-1, со што австрискиот тим остана без пласман во финалето и историски резултат.

По судиските грешки во Лигата на шампионите, сега и овие грешки во второто по квалитет европско клупско натпреварување. Судбината на екипите ја одлучуваат судиите. Факт е дека на сето ова УЕФА, сакала или не, ќе мора да реагира.

Се вчитува...