Несторовски со гол по година и три месеци – Удинезе ја прегази Салернитана, но Калјари оди во Серија Б

Илија Несторовски и Удинезе со победа ја завршија сезоната во Серија А откако славеа на гостувањето кај Салернитана со убедливи 0-4. Македонскиот репрезентативец кој се рехабилитираше по тешка повреда натпреварот го започна од првата минута, а во 34. минута ја затресе мрежата за својот клуб по пауза од година и речиси три месеци.

И покрај убедливиот пораз Салернитана и следната сезона ќе биде дел од најдоброто од италијанскиот фудбал, додека во Серија Б покрај Џенова и Венеција ќе се пресели и Калјари кој не успеа да слави во натпреварот против „фенерџијата“ Венеција (0-0).

Standings provided by SofaScore LiveScore

Се вчитува...