Нов убедлив пораз на Охрид во АБА2

Кошаркарите на Охрид во рамките од второто коло од АБА2 лигата го претрпеа и вториот убедлив пораз, овојпат на гостувањето во Црна Гора против Ловќен со 94-72.

Охриѓани парираа само неколку минути, откако по предноста од 5-7 домаќините направија серија од 13-3 и ја презедоа контролата над резултатот. Македонскиот претставик се приближи и на стартот од втората четвртина, доаѓајќи само на „минус два“ (27-25), но Ловќен повторно додаде гас, во 16. минута поведе со 40-30 и не само што одржуваше двоцифрена предност, туку црногорскиот тим на крајот славеше со преубедливи 22 поени разлика.

Рос беше најефикасен кај охриѓани со 23 поени, пред Бери со 16 и Цонков со 15 поени, премалку за да се поправи слабиот впечаток оставен на овој натпревр.

Охрид во третото коло ќе го пречека тимот на Вршац, меч закажан за следната среда.