Нови медали за каратистите традиционалци

Македонската репрезентација во традиционално карате од Обединетиот Балкански карате шампионат во Тарговиште, Романија се враќа со освоени две златни, четири сребрени и три бронзени медали.


Со злата се закитија Дејан Недев во кати за постари сениори и Аљоша Недев во сениори, сребрени медали освоија Јана Милевска во кати-кадетки, Берта Милевска во кумите и фукуго за младинки и Ристо Сакалиев во кати за ветерани.

Трето место и бронзени одличја освоија Јана Милевска во кого кумите-кадетки, Берта Милевска во кати-младинки и Петар Костов во кати-младинци.

На Балканскиот шампионат во Тарговиште од 20 до 22 април учествуваа над 300 напреварувачи од девет држави.

Се вчитува...