Очајниот квалитет на дело: Македонските клубови во Анталија одиграа 22 натпревари и не забележаа ниту една победа, со гол-разлика од 15-47

Петте македонски екипи, оние најдобрите од најсилната домашна лига, со очаен ефект ги завршуваат подготовките во турскиот туристички центар, Анталија.

И покрај тоа што остануваат уште два тест дуели за македонските тимови, оној на Шкендија против Динамо Киев, и на Македонија ЃП против украински Олимпик Доњецк, и досегашните пријателски натпревари повеќе од доволно зборуваат за повеќе од скромниот квалитет со кој располагаат македонските клубови, без разлика и на секогаш добро познатата флоскула која обожаваат да ја шират во вакви моменти: „резултатите не се во преден план“.

Од вкупно 22 одиграни натпревари на Шкендија, Шкупи, Македонија ЃП, Силекс и Академија Пандев, запишани се седум ремија и дури 15 порази, и со ‘повеќе од жална’ гол-разлика од 15-47!

Единствено Шкупи може да се пофали барем дека не доживеа пораз, со четири ремија (и гол-разлика од 4-4) враќајќи се во Скопје.

ЕФЕКТОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ЕКИПИ ВО АНТАЛИЈА (0 победи, 7 ремија, 15 порази, гол-разлика: 15-47)

ШКЕНДИЈА (две ремија, еден пораз, гол-разлика: 3-5)

Шкендија – Зорија (Укр) 1-1

Шкендија – Десна (Укр) 1-3

Шкендија – Кајсар (Укр) 1-1

Шкендија – Динамо Киев (Укр) (7. Февруари)

ШКУПИ (четири ремија, гол-разлика: 4-4)

Шкупи – Оболон Киев (Укр) 2-2

Шкупи – Ахмат Грозни (Рус) 1-1

Шкупи – Лвов (Укр) 1-1

Шкупи – Уфа (Рус) 0-0

СИЛЕКС (шест порази, гол-разлика: 4-19)

Силекс – Нови Пазар (Срб) 0-1

Силекс – Колос (Укр) 1-2

Силекс – Шахтјор Доњецк (Укр) 1-4

Силекс – Партизан (Срб) 0-3

Силекс – Нижни Новгород (Рус) 1-5

Силекс – Арсенал Тула (Рус) 1-4

АК. ПАНДЕВ (едно реми, три порази, гол-разлика: 2-9)

Ак. Пандев – Арберија (Кос) 1-1

Ак. Пандев – Ц. Звезда (Срб) 0-5

Ак. Пандев – Спартак Москва (Рус) 0-1

Ак. Пандев – Оболон Киев (Укр) 1-2

МАКЕДОНИЈА ЃП (пет порази, 2-10)

Македонија ЃП – Александрија (Укр) 1-4

Македонија ЃП – Инхулец (Укр) 0-2

Македонија ЃП – ЦСКА Софија (Буг) 0-1

Mакедонија ЃП – Монтана (Буг) 0-1

Македонија ЃП – Минај (Укр) 1-2

Македонија ЃП – Олимпик Доњецк (Укр) (5.февруари)

Се вчитува...