Официјално потврдени македонските спортисти за ЛОИ: Пливачот Филип Деркоски е последниот осми патник

Македонскиот олимписки комитите и официјално го потврди пливачот Филип Деркоски како наш последен, осми, патник за Летните олимписки игри во Токио.

„ФИНА официјално го извести МОК и го потврди ФИЛИП ДЕРКОВСКИ за учесник на Олимписките игри ТОКИО 2020! Филип, од се срце ти честитаме и ти посакуваме успешен настап на Олимписките игри во ТОКИО“ – информираа од МОК.

Со тоа и дефинитивно се потврдени сите осум македонски спортисти кои ќе учествуваат на Летните Олимписки игри во Токио:

1. Дејан Георгиевски – Таеквондо “А“ Олимписка норма

2. Магомедгаджи Нуров – Борење слободен стил “А“ Олимписка норма

3. Јован Стојоски – Атлетика, 400 метри – Универзално место (вајлд карта)

4. Пулексенија Јованоска – Карате, Кати – Универзално место (вајлд карта)

5. Борјан Бранковски – Спортско стрелаштво – воздушен пиштол 10 м – Универзално место (вајлд карта)

6. Филип Деркоски – Пливање – 732 ФИНА поени

7. Миа Блажевска – Еминова – Пливање – 741 ФИНА поени

8. Арбреша Реџепи – Џудо

Се вчитува...