Педро со освојувањето на Лигата на Европа комплетираше неверојатна колекција на трофеи

Шпанскиот фудбалер Педро Родригез синоќа со Челси ја освои Лигата на Европа, со што успеа да комплетира неверојатна колекција на трофеи. Пред Лигата на Европа, Педро ги освојуваше Светското, Европското првенство, Лигата на шампионите, Европскиот супер куп и Светското клупско првенство, со што стана првиот фудбалер кој успеал да ги освои сите трофеи.

Тој во кариерата ги освојуваше и Ла лига, Копа дел Реј, Суперкупот на Шпанија, Премиер-лигата и ФА купот. Тоа значи дека Педро вкупно во кариерата досега има освоено 25 трофеи, што го прави еден од најтрофејните фудбалери.

Покрај тоа што ги има освоено сите трофеи, тој во кариерата во финалните натпревари постигнуваше голови. Педро е единствен Шпанец кој постигнал гол во финалето на Лигата на шампионите, Лигата на Европа, Суперкупот на УЕФА и Светскиот клупски шампионат.

 

Се вчитува...