Пелистер бара бодови во Аеродром, Вардар ќе се обиде да се реванишира за поразот во Гевгелија

Прволигашката кошарка продолжува денеска со два натпревари со кои ќе биде комплетирана богатата викенд програма во мак-баскетот. Од рундата 15 ќе остане да се одигра само дуелот помеѓу ТФТ и МЗТ Скопје кој беше одложен поради настапот на „сино-белите“ на престојниот „балон“ на АБА2 лигата.

Првиот натпревар ќе биде одигран во СЦ „Јане Сандански“ каде од 16 часот и 30 минути, МЗТ Скопје 2 го пречекува Пелистер. Битолчани на оваа средба ќе се обидат да влезат во нова победничка низа по триумфот во последниот натпревар над Вардар. „Зелено-белите“ славеа убедливо на првиот меѓусебен меч оваа сезона, но ќе има што да се запрашаат и избраниците на Боро Даскаловски кои на крилјата на победата над Црн Дрим, ќе се обидат да го одбранат домашниот терен.

Викенд програмата ќе биде комплетирана со средбата помеѓу Вардар и Кожув од 17 часот. Гостите на оваа средба влегуваат со фаворитска улога во однос на младиот „црвено-црн“ тим кој помина низ процес на самоизолација поради позитивни случаи на коронавирусот во своите редови. Првиот натпревар помеѓу овие тимови во првиот дел од сезоната приреди возбудување во „26-ти Април“ каде Кожув успеа да го одбрани домашниот терен во дополнителните пет минути, па неизвесно нека биде и денеска.

Се вчитува...