Пике во војна со Барса: Клубот сака да го продаде, ветеранот не сака ни да чуе

Барселона влезе во отворена војна со дефанзивецот Жерар Пике, во обид да го избрка искусниот фудбалер од клубот жалејќи се на неговиот непрофесионален живот во последните години и променливата форма. Пике е еден од најплатените фудбалери во тимот, веќе во два наврати ја одби понудата на Барселона за намалување на платата, што беше повод за конфликт меѓу него и претседателот Лапорта.

Тренерот Чави ја зазеде страната на првиот човек на Барса, па според каталонските медиуми тој неодамна имал и сериозна караница со Пике, јасно ставајќи му до знаење дека за него ќе нема место во тимот во наредната сезона.

Проблемот е во тоа што дефанзивецот не сака да чуе за заминување од клубот со кој има уште две години од договорот.

„Јас ќе останам, ќе се борам и ќе бидам стартер, ќе видите. Ако сакате, доведете го најдобриот дефанзивец во светот. Ќе влегувам од клупата за резерви и нема да правам проблем“, им порачал Пике на Чави и на Лапорта.

Се вчитува...