Пирло конечно си најде нов ангажман, се враќа во Серија А

Поранешната ѕвезда на италијанскиот фудбал изгледа повторно ќе работи како тренер во Серија А. Како што стојат работите Андреа Пирло повторно ќе седи на клупата на италијански клуб од наредната сезоната.

Медиумите во Италија најавуваат дека Пирло ќе биде именуван за нов тренер на Специја каде што ќе го наследи Тијаго Мота. Последниот ангажман кој беше и негов прв во тренерската кариера Пирло го имаше во Јувентус, а после отказот во Торино често пати се поврзуваше со разни клубови, но засега остана без клуб.

Како тренер на Јувентус Пирло го освои Купот и Суперкупот на Италија. 42-годишникот летото 2020 година беше именуван за тренер на Јувентус, а отпуштен беше девет месеци подоцна. На клупата помина 52 натпревари. Во својата дебитантска сезона едвај стигна до место во Лигата на шампионите и тоа во последното коло.

Се вчитува...