По шест години Купот се враќа во Скопје

По едногодишна пауза Куп натпреварите се враќаат во етерот, а по шест години се враќаат и во главниот град. Организатор на турнирот ќе биде кошаркарската федерација, а истиот ќе се одигра во салата „Кале“ и ќе го носи името „Благоја Георгиевски – Буштур“ во чест на легендата на македонската кошарка.

Оваа година завршните турнири во машката и женската конкуренција ќе бидат одвоени, а први ќе настапат дамите на 7. и 8. мај, додека недела дена подоцна во периодот помеѓу 14. и 16. мај ќе се сретнат најдобрите осум клуба во машка конкуренција.

„Кошаркарската Федерација ќе ги организира завршните турнири од Куп-натпреварувањето за 2021 година.

Осумте најдобри екипи во машка сениорска конкуренција ,односно четирите најдобри екипи во женска сениорска конкуренција ќе се надигруваат меѓу себе за да стигнат до престижниот трофеј од кошаркарскиот Куп, кој од ова издание ќе го носи името на Благоја Георгиевски – Буштур.

Бранители на трофеите се кошаркарскиот колектив Работнички, кој воедно е и најтрофеен во машка конкуренција, додека кај дамите е женскиот кошаркарски клуб Вардар кој ги освои последните три изданија (2017, 2018 и 2019 година).

По пауза од шест години, завршницата од Купот се враќа во нашата престолнина Скопје. Последен пат Скопје беше дел од Куп-приказната во 2015 година, а оттогаш завршницата се одигра на терените во Гевгелија (2016 и 2019 година) и во Кавадарци (2017 и 2018 година). Ланското издание на кошаркарскиот Куп беше одложено поради пандемијата со COVID-19.

Завршниот турнир во женска конкуренција, оваа година ќе се одигра на 7. и на 8.мај, додека осумте најдобри во машка конкуренција ќе се борат за трофејот во периодот од 14. до 16. мај. 

Сите натпревари, и во машка и во женска конкуренции, ќе се играат во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје“, стои во соопштението на КФСМ.

Се вчитува...