Почина легендарниот американски кошаркар Бил Валтон

Двократниот НБА шампион и член на „Куќата на славните“, Бил Валтон го загуби својот живот на 71-годишна возраст по боледување од рак, објави НБА лигата.

Валтон во НБА кариерата настапуваше за Портланд, Сан Диего/Лос Анџелес Клиперс и Бостон завршувајќи ја 11 годишната кариера со два шампионски прстени, но и две признанија за најкорисен играч за плеј-офот во сезоната 1977 и регуларниот дел од сезоната во 1978 година. По крајот на кариерата рабоеше и како коментатор.

Се вчитува...