Покетино повторно со празни раце – Лил е сензационален шампион на Франција (ВИДЕО)

Лил е сензационален шампион на Франција откако успеа во една неверојатна сезона да стигне до титулата и тоа против ни повеќе и помалку големиот фаворит Пари Сен Жермен. Фудбалерите на Лил во последното коло славеа над Анжер со 1-2 и со тоа ја oсвоија шестата титула во историјата.

Пари Сен Жермен славеше пирова победа над Брест со 0-2, а натпреварот го одбележа промашувањето на Нејмар од пенал.

РЕЗУЛТАТИ ЛИГА 1 (38. КОЛО)

Анже – Лил                          1-2

Брест – ПСЖ                       0-2

Ленс – Монако                   0-0

Лион – Ница                       2-3

Мец – Марсеј                      1-0

Нант – Монпеље                1-2

Ремс – Бордо                       1-2

Рен – Ним                            2-0

Сент Етјен – Дижон          0-1

Стразбур – Лориен            1-1

 

 

 

Се вчитува...