Поминаа 23 години од големиот триумф: Падна Реал во Аеродром (ВИДЕО)

Изминаа цели 23 години, но фановите на „сино-белите“ се сеќаваат како да беше вчера. На денешен ден, во 1996 година, МЗТ Скопје Аеродром ја оствари најголемата победа во клупската историја и тоа против големиот Реал Мадрид (69-68).

Во меч со драматична завршница, пресудни беа двете прецизно изведени слободни фрлања на Перо Блажевски на три секунди до крајот. За Реал Мадрид тогаш настапуваше Дејан Бидирога, а тренер беше Жељко Обрадовиќ. Тоа е најтрофејниот европски кошаркарски колектив во историјата.

Се вчитува...