Проблем за Сари, Канте нема да го игра финалето во Баку

Францускиот интернационалец Нголо Канте не успеа навреме да се опорави и нема да биде дел од вечерашното финале во Лигата на Европа меѓу Челси и Арсенал. Менаџерот Маурицио Сари ќе мора да пронајде алтернативно решение во средниот ред и да го надомести отсуството на дефанзивниот играч за врска.

Канте минатикот месеци имаше проблеми со бутниот мускул, а минатата седмица на тренинг заработи повреда на коленото. Лекарскиот тим се обиде да го опорави за настап, меѓутоа сепак тоа се покажа како невозможна мисија.

Челси и Арсенал вечерва во 21 часот ќе имаат финална пресметка во Лигата на Европа на Олимпискиот стадион во Баку.

Се вчитува...