Пролет донесе шампионски тренер: Јовиќ е наследникот на Лембанов

Раководството на РК Пролет заврши одлична работа во потрагата по нов тренер по заминувањето на Алексо Лембанов, откако денеска беше потпишан договор за соработка со Александар Јовиќ. Овој стручњак се враќа назад во Супер-лигата само нецел месец откако си замина од кормилото на Е. Пелистер, тим со кој ланската сезона стигна до шампионската титула.

Јовиќ е долгогодишен македонски ракометен репрезентативец, кој по завршувањето на играчката има и успешна тренерска кариера. Тој ја заврши ланската сезона како шампион на Македонија на чело со Еурофарм Пелистер, а добро познати се неговите квалитети и кога станува збор за работата со младите ракометари, нешто по што беше препознатлив и во Металург и во Еурофарм Пелистер 2.

„Презадоволни сме што можеме да ја официјализираме соработката со Александар Јовиќ, идеален тренер за Тинекс Пролет. Говориме за стратег кој до пред еден месец беше дел од Лигата на Шампионите, а од денеска ќе почне со работа во нашиот клуб. Тој работи исклучително добро и со младите ракометари помагајќи им да напредуваат во кариерата, што исто така е многу значајно за нашиот клуб. Не се сомневаме дека донесовме вистински избор со ангажманот на овој врвен стручњак со кого Тинекс Пролет уште повеќе ќе напредува“, изјави директорot на Тинекс Пролет, Сашо Огњеновски.

Се вчитува...