Пролет лесно го скрши отпорот на Прилеп

Пролет обезбеди пласман во финалето од групната фаза од Купот на Македонија откако денеска лесно триумфираше на полуфиналниот дуел против Прилеп со резултат .

Гостинските ракометари само во првите десетина минути успеаја да му парираат на фаворитот, одржувајќи ја негативата до еден гол (7-6). Потоа следеа четири гола во низа на домаќините, кои лесно се одлепија резултатски, на одмор заминувајќи со резултат 20-12. Со двата гола на Василевски домашниот тим поведе и со двоцифрени 22-12 на самиот почеток од второто полувреме, одржувајќи ја удобната предност се до конечните 34-25.

Михаил Аларов и Александар Василевски со по седум гола беа најефикасни во победничкиот тим, шест погодоци постигна Палевски, додека кај прилепчани први стрелци при денешниот пораз беа Рустамов и шест и Трајкоски со пет погодоци.

Се вчитува...