ПРЕТХОДНО

ТИКВЕШ – СКОПЈЕ 3-0

======================================================================================

• „Лавовите“ продолжуваат со феноменалните пролетни игри. Нова победа, овој пат убедлива од 1-3 на гостувањето против Струга ТЛ
  • Крај и на дуелот на „Тодор Проески“. Работнички и го нанесе првиот пролетен пораз на Шкендија!
  • Во Тетово, Ренова и Шкупи ги поделија бодовите играјќи без голови
  • Крај и на натпреварот во Штип, триумф на Брегалница од 2-1 против фенерџијата Пелистер
  • Крај на натпреварот во Струмица. Академија Пандев без никакви проблеми до убедлива победа над отпишаниот Борец.

СТРУГА ТЛ – МАКЕДОНИЈА ЃП (1-3)

1-3 – 86′ – ГООООЛ ЗА СТРУГА ТЛ. Буњамин Шабани погодува од пенал за почесен погодок на домашните

АК. ПАНДЕВ – БОРЕЦ (5-0)

5-0 – 82′ – ГОООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. И Кристијан Велиновски се запишува во листата на стрелците за петти гол за домашните

БРЕГАЛНИЦА – ПЕЛИСТЕР (2-1)

2-1 – 74′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Убаво нафрлување од десната страна, а на вториот дирек Бобан Георгиев кој со волеј удар погодува за 2-1

РАБОТНИЧКИ – ШКЕНДИЈА (2-1)

2-1 – 59′ – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. По одличната акција по десната страна, во мешаницата пред голот на Шкендија најдобро се снаоѓа Рушевиќ кој погодува од непосредна близина

БРЕГАЛНИЦА – ПЕЛИСТЕР (1-1)

1-1 – 51′ – ГОООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Уште еден катастрофален кикс на младинскиот репрезентативен голман на Брегалница, Давид Денковски кој по киксевите во претходните кола сега подарува гол и за Пелистер. Очајна реакција по безопасниот шут од 25 метри на Петар Љамчевски

АК. ПАНДЕВ – БОРЕЦ (4-0)

4-0 – 50′ – ГООООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Хаџановиќ од пенал веќе носи и 4-0 за „пандевци“

• Почеток на второто полувреме на натпреварите од 22. коло во ПМФЛ
  • КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

СТРУГА ТЛ – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-3)

0-3 – 45′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Прекрасен гол на Сефер Емини

БРЕГАЛНИЦА – ПЕЛИСТЕР (1-0)

1-0 – 33′ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Штипјани поведуваат, Додев нафрли од левата страна а Ѓокиќ од неколку метри стрела за 1-0

АК. ПАНДЕВ – БОРЕЦ (3-0)

3-0 – 28′ – ГОООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Пепи Ѓоргиев погодува веќе за убедлива предност на струмичани

СТРУГА ТЛ – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-2)

0-2 – 23′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. По само една минути, Костоски го зголемува водството на „лавовите“ во Струга

РАБОТНИЧКИ – ШКЕНДИЈА (1-1)

1-1 – 25′ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА. Аденис Шала по само три минути го израмнува резултатот на „Тодор Проески“.

СТРУГА ТЛ – МАКЕДОНИЈА ЃП (0-1)

0-1 – 22′ – ГОООООЛ ЗА МАКЕДОНИЈА ЃП. Попзлатанов носи предност за „лавовите“ во Струга

РАБОТНИЧКИ – ШКЕНДИЈА (1-0)

1-0 – 22′ – ГООООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Евро-гол на Марио Станковски за водство на „романтичарите“ со Шкендија!

АК. ПАНДЕВ – БОРЕЦ (2-0)

2-0 – 14′ – ГООООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Во само една минута „пандевци“ ја дуплираат предноста сега со погодокот на Маронг

АК. ПАНДЕВ – БОРЕЦ (1-0)

1-0 – 13′ – ГОООООЛ ЗА АК. ПАНДЕВ. Прв погодок на фудбалските терени. Академија Пандев поведува со Борец на дуелот во Струмица

ПОЧЕТОК НА НАТПРЕВАРИТЕ ОД 22. КОЛО ВО ПМФЛ

• Познати составите за пресметката во Скопје меѓу Работнички и Шкендија…

Во 22. коло од ПМФЛ, најинтересниот натпревар се игра на „Тодор Проески“ во Скопје каде Работнички ја пречекува Шкендија.

Сите најнови случувања, шанси и голови од денешните средби ќе можете да ги следите во живо на ЕКИПА.МК.