Работник прв до билет за Ф4 во Купот на Македонија

Ракометарите на Работник први се изборија за место на завршниот турнир во Купот на Македонија, откако ја искористија предноста на домашниот терен и триумфираа во групата што се играше во Битола. Избраниците на тренерот Темелковски најпрвин славеа над Прилеп со 36-21, додека во вториот полуфинален меч во Битола тимот на Радовиш ја совлада Струга со 32-27.

Во дуелот на двата суперлигаши Работник во финалето беше подобар од радовишани со 28-25. Гоце Ојлески беше во главна улога со седум гола, додека пет пати меѓу стрелците се запиша Дрогришки.

Пролет славеше на дуелот со Вардар Неготино со убедливи 40-24, па во финалето од групата во „Автокоманда“ ќе игра со подобриот од мечот Металург – Вардар јуниор.

Се вчитува...