Рафаел Варан се сели во Серија А?

Францускиот дефанзивец Рафаел Варан (31) го посети италијанскиот град Комо за да преговара за потенцијален трансфер во новиот член на Серија А, објави Фабрицио Романо.

Комо во сезоната 2023/2024 го освои второто место во Серија Б и се врати во највисокото ниво во италијанскиот фудбал. Варан разговараше со раководството на клубот и со помошниот тренер Цеск Фабрегас.

Комо последен пат играше во Серија А пред повеќе од 20 години, а клубот двапати банкротираше и падна во четвртиот степен на италијанскиот фудбал. Сè се смени во 2019 година кога го презедоа браќата од Индонезија Роберт и Мајкл Хартоно. Оттогаш, клубот доживеа брз подем, што кулминираше со влез во највисокото ниво.

За време на пандемијата, браќата Хартоно покажаа грижа за локалната заедница со донирање во здравствени установи и користење на локални ресурси. Оваа приказна го привлече и легендарниот француски напаѓач Тиери Анри, кој реши да инвестира во клубот.

Се вчитува...