РАСПРЕДЕЛБА НА МЕДАЛИ НА ЛОИ: Кина се уште „себично“ го држи врвот

Кина се уште е најуспешна нацина на Летните олимписки игри во Токио, откако на четири дена до крајот на игрите тие собраа вкупно 32 златни медали. Соединетите американски држави кои иако имаат најмногу собрани медали на игрите вкупно 79, се наоѓаат на втората позиција со седум златни.

Третото место го држи домаќинот Јапонија со 21 најсјајно одличје. Во топ 5 уште се наоѓаат и Велика Британија со 15 злата и Австралија со едно помалку.

Се вчитува...