РАСПРЕДЕЛБА НА МЕДАЛИ – ПЕТТИ ДЕН: Јапонија „љубоморно“ го чува врвот, САД и Кина ја следат во чекор

Домаќинот на олимписките игри во Токио, Јапонија се уште го држи врвот за најтрофејна нација. И по пет дена домаќините се на врвот со вкупно освоени 22 медали од кои дури 13 златни. Во чекор ја следи големиот азиски ривал Кина која досега собра 12 златни и вкупно 27 медали.

Иако Соединетите Американски Држави се со најголеми број медали вкупно 31, сепак тие се на третото место на листата поради 11 освоени златни медали.

Се вчитува...