Реал Мадрид ја открил причината зошто се откажал од Халанд

Ерлинг Халанд својата кариера ќе ја продолжи во дресот на Манчестер Сити. Цената која тимот од Премиер-лигата ќе ја плати на Борусија Дортмунд за 75 милиони евра, колку што изнесува клаузулата на норвешкиот напаѓач.

Халанд се поврзуваше со поврзување со многу европски великани претходните месеци, а покрај Сити во игра за неговиот потпис беа Реал Мадрид, Барселона, Јувентус и ПСЖ.

Меѓутоа на крај го избра Сити кој без проблеми може да исполни сите услови кои ги бара. „Марка“ откри дека Халанд бил блиску до Реал Мадрид, но на крајот се пропаднало. Наводно „кралевите“ не можеле да му гарантираат место во првите 11. Во кралскиот клуб верувале дека Карим Бензема ќе ја заврши сегашната форма и во следната сезона.

Реал Мадрид наводно искрено му признала на Халанд дека нема да биде пред Бензема, а тој бил изненаден што клубот бил искрен и не му давал лажни ветувања.

Се вчитува...