Реал Мадрид не губи време, постигнат договор за соработка со Чуамени

Реал Мадрид очигледно нема време за губење, „кралевите“ по освојувањето на Лигата на шампионите веднаш обезбедија потписи на најважните играчи, а потоа на ред дојдоа и засилувањата.

Антонио Ридигер е првото засилување, Германецот наскоро ќе биде официјализиран, а познато е дека ќе потпише договор до 2026 година.

Флорентино Перез денеска заврши работа со уште едно големо засилување, Орелеин Чуамени постигна договор со „кралевите“, а Монако ја прифати понудата на Реал Мадрид.

Мадриѓаните ќе платат дури 80 милиони евра, но и дополнителни бонуси, кои Монако не можеше да ги одбие. Чуамени веќе ги одби Ливерпул и ПСЖ, му се заблагодари на Килијан Мбапе за иницијативата да му се придружи во Париз, неговиот сон е да игра за Реал Мадрид и не сака да ја пропушти можноста.

Чуамени ќе има силна конкуренција во Реал, но и светла иднина, бидејќи наскоро ќе дојде време за смена на генерациите на позициите каде долго време царуваат Каземиро, Модриќ и Крос.

Се вчитува...