РФМ ги исплати премиите за успесите на сениорската и младинската репрезентација!

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, Ракометната Федерација на Македонија ја исплати наградата од 2.000.000,00 денари на машката сениорска репрезентација за пласманот на Европското првенство 2024 во Германија, како и наградата во износ од 1.000.000,00 денари за кадетската селекција (машка конкуренција), за освоено 9-то место на Светското младинско првенство 2023, информираа денеска од РФМ.

Македонската сениорска репрезентација обезбеди пласман на ЕВРО 2024 во Германија освојувајќи го 2-то место во групата покрај репрезентациите на Португалија, Луксембург и Турција и го задржа континуитетот за настап на завршниот континентален турнир по 8-ми пат.

Машката кадетска ракометна репрезентација по прикажаните одлични настапи на Светскиот шампионат 2023, веќе следната година ги очекува учество на Европското првенство 2024 за ракометари до 20 години.

Се вчитува...